Jakie dokumenty zabrać ze sobą wyjeżdżając do Niemiec?

Coraz więcej osób decyduje się na podróż do naszych zachodnich sąsiadów. Część osób wybiera Niemcy, w celach zarobkowych, a inny, po to by nacieszyć oko pięknem bawarskich miast. Zagraniczne podróże wymagają posiadanie odpowiednich dokumentów, które umożliwią nam pobyt na obczyźnie i uchronią przed negatywnymi konsekwencjami.

Podstawowe dokumenty

Gdy wybieramy się w podróż za granicę, niezbędny nam jest dokument tożsamości. Poruszając się po krajach, które są w strefie Schengen, wystarczy dowód osobisty bądź paszport. Podczas wyjazdu do takiej destynacji jak Niemcy warto mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUE). Wniosek o kartę należy złożyć w Narodowym Funduszu Zdrowia. Wyrobienie karty odpowiednio wcześnie, oszczędzi nam stania w ogromnych kolejkach w okresie wakacyjnym. Karta jest w zupełności bezpłatna, więc nie jesteśmy narażeni na jakiekolwiek koszty z tego tytułu. Karta uprawnia nas do otrzymania pomocy medycznej na terenie Niemiec, musimy jednak pamiętać, że zapewnia nam ona bezpłatne świadczenia, tylko w nagłych przypadkach. Dostęp do dodatkowych usług, może wiązać się z dodatkowymi kosztami

Praca w Niemczech

Decydując się na pracę u naszych zachodnich sąsiadów musimy pamiętać o kilku istotnych dokumentach. Oprócz tych wymienionych wyżej dokumentów, musimy zabrać ze sobą:

  • Numer konta bankowego, najlepiej otworzyć sobie w oddziale bankowym dodatkowy rachunek walutowy.
  • Prawo jazdy, które potwierdzi, to że możemy prowadzić pojazd.
  • Świadectwo ukończenia szkoły.
  • Dyplom uczelni wyższej, co potwierdzi nasze wykształcenie i pozwoli na lepszą prezentację podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Certyfikaty ukończenia szkoleń lub kursów, co wzbogaca nasze kwalifikacje.
  • Referencje od poprzednich pracodawców.
  • Zaświadczenie o niekaralności, część pracodawców wyraża chęć otrzymania takiego dokumentu od potencjalnego pracownika.